Koduostublogis kirjutan oma teekonnast koduostjana, et olla julgustuseks ja eeskujuks neile, kes on mõelnud oma kodu ostmise peale või teevad seda tulevikus ning neile, kes ehk seda teekonda pelgavad. Minu blogi ei ole seotud ühegi arendusettevõttega ja ei kirjelda ühelt konkreetselt arendajalt ostmise protsessi, vaid tutvustab teemat üldiselt. Head lugemist ja põnevat koduostu teekonda!
Selles blogipostituses räägib TTÜ tudeng ja YIT-s praktikandina töötav Maarja oma esimese kodu ostmisega seonduvatest kuludest.
Koduostublogis kirjutan oma teekonnast koduostjana, et olla julgustuseks ja eeskujuks neile, kes on mõelnud oma kodu ostmise peale või teevad seda tulevikus ning neile, kes ehk seda teekonda pelgavad. Head lugemist ja põnevat koduostu teekonda!
Korteriostu protsessi suurim õppetund on see, et kõik võtab aega! Oluline on mõista, et mina ei ole ainuke korteri ostja - protsessis on teisigi inimesi, kelle küsimusi ja muresid arendaja lahendama peab. Sellel korral selgitan ma, mis on muudatustööd, kuidas seda tehakse ja miks meie seda teeme.
KÕIGILE EI SOBI ÜHESUGUNE
Kui me korterit valisime, siis tegime omale selgeks, et sisekujunduspaketi järgi me korterit ei osta ehk et ostmist või mitteostmist ei määra vannitoa plaadi värvus. Määrav oli ikka asukoht ja hea ühendus linnaga. Kui küsite nüüd, et miks mitte valida korter seinavärvi ja parketi põhjal, siis seetõttu, et kõike saab ju muuta! Ka sanitaartehnikat - WC potti, valamut, dušši, vanni ja muudki saab vahetada. Kui aga kasutada sisekujundaja abi, siis teeb tema tulevase koduga imesid. Tõenäoliselt on tulemuseks just kliendi soov, sest hea sisearhitekt oskab tulevase kodu muuta isikupäraseks ka siis, kui kõlisev üle rahakoti serva ei punnita. Muudatustööd on vaid üks paljudest võimalustest kodu omanäoliseks teha.
KUI PIKA AJA VÄLTEL PEALE KORTERIOSTU SAAB ÜLDSE MUUDATUSTÖÖDE ETTEPANEKUT TEHA?
Muudatusettepanekut ei saa teha lõpmata pika aja jooksul, vaid on mõeldav juhul, kui arendaja ei ole oma töödega nii kaugel, et muudatustööde tegemine võimatu oleks. Vannitoa muutmise ettepaneku tagumist aega tuleb uurida arendajalt, sest see tuleb teha enne kanalisatsioonitööde valmimist.
Teistsuguse sanitaartehnika soovi korral tuleb sellestki arendajat teavitada, et ta saaks paketis olevate tellimused tühistada ja tellida seadmed vastavalt kliendi soovile. Kui klient teavitab oma soovidest liiga hilja, siis on tõenäoline, et klient maksab kinni ka tema korterisse tellitud paketijärgse santehnika, mida ta tegelikkuses ei vaja.
NB! Oluline on teada, et muudatustööde soovi korral tuleb arendajaga võimalikult varakult suhelda, sest uskuge mind - see võib arvatust rohkem aega võtta. Eelis on ka see, et odavam on teha kohe, kui hiljem juba tehtu välja rookida ja uuega asendada.
MIDA ME SIIS MUUTSIME?
Muutmissoov olemas, külastasime sanitaartehnika poodi, et WC-potti, dušši, valamut ja segistit valida ning oma soovi järgi paigaldada lasta. Tooteid saab erinevas hinnaklassis, pinnaviimistluse ja värvusega. Meie eelarve oli paigas ja sellest üle minna ei soovinud, sest teadsime, et kogu finantsvaru ei maksa esimese hooga kulutama hakata - ettenägematusi ikka juhtub. Niisiis välistasime juba eos kallite toodete vaatamise ja leppisime nii-öelda tavaliste, ent teada-tuntud kvaliteetsete brändidega.
Selleks, et arendajale mingisugune ettepanek teha, pidime oma soovid hästi läbi mõtlema. Niisiis vaatasime ajakirju, tuhnisime internetis ja kuulasime teiste soovitusi. Esialgu tabasid meid suured ja uhked mõtted, mida tahaks ja võiks teha lasta, kuid lõpuks tulime siiski maa peale tagasi.
1. Elektrisüsteem. Valgustus annab ruumile iseloomu. Erinevad valgustugevused ja -värvused ning langemisnurk võimaldavad luua erinevaid keskkondi. Pean lae kujundust vähemalt sama oluliseks kui põrandale viimistlusmaterjali valikut. Sinna laome ju vaipasid, huvitavat parketti, võibolla ka kive, puitu ja muud, kuid lae peale me nii tihti ei mõtle, sest see asub kuskil kõrgel, kuhu silm ei pruugi ulatuda.
Valgustite paigutuse ja rütmiga saame ruumile hoopis teise iseloomu anda. Lisaks ilule on valgustus ka abivahend ja mugavus. Näiteks paigaldatakse valgusteid kappidesse, garderoobidesse, riiulitele, aga miks mitte ka trepiastmetele. Oma lahenduses jääme siiski traditsioonilisema valguslahenduse juurde ja kasutame neid ruumide, garderoobi ja köögimööbli valgustamiseks.
Lihtne ja üsna turvaline on see, kui laevalgusti ripub ruumi keskel. Meie tulevasse koju projekteerisin valgustid nii, et rippvalgustid ei kanna põhivalgustuse eesmärki, vaid on meeleolu loomiseks. Ruumi üldvalgustite eesmärki kannavad süvistatud- ja suundvalgustid, mis laes gruppidena paiknevad. Tegelikult soovite seda vist oma silmaga näha – eks ma pean vist lubama, et järgmisel korral postitan sellest ka pildi :)
Kuna muutsin valgustite paiknemist ja iseloomu, siis vajasin juurde lisalüliteid ja pistikuid. Meeleoluvalgusti ühendasime dimmeriga ning mitmed üldvalgustid on ühendatud veksellülitiga, et ruumi erinevatest osadest sama lampi sisse-välja lülitada.
2. Köögi kraanikausi asukoht. Kuna köögi projekteerimine on juba hoos ning lahendame selle natuke teistmoodi, siis pidime muutma ka valamu asukohta. Köögist kirjutan järgmisel korral lähemalt :)
3. Vannituba. Vahetasime vannitoa ulatuses välja arendaja poolt pakutud sanitaartehnika.
Tegelikult soovisime muuta ka parketti, vannitoa plaate ja põrandaliiste, kuid kõike korraga ei saa. Sellel korral lepime standardsema lahendusega.
Järgmises postituses kirjutan meie köögimööbli valmistaja leidmise teekonnast. Kaunist peatset isadepäeva :)