Koduostublogis kirjutan oma teekonnast koduostjana, et olla julgustuseks ja eeskujuks neile, kes on mõelnud oma kodu ostmise peale või teevad seda tulevikus ning neile, kes ehk seda teekonda pelgavad. Selles blogipostituses räägib TalTechi tudeng ja YIT-s töötav Maarja oma esimese kodu ostmisega seonduvatest teemadest. Head lugemist ja põnevat koduostu teekonda!
Neli kuud tagasi tehtud viimases postituses lubasin, et järgmisel korral räägin köögimööbli otsingute teekonnast. Sellel korral viin oma lubaduse täide ja toon teieni selle põneva teekonna. Kuna enamasti ei ole uues vastvalminud korteris kööki, tutvustan lähemalt, kuidas valida isikupärane ja taskukohane lahendus.
Selle õige köögi otsimise periood on olnud pikk ja seetõttu jagan köögi-temaatika mitmeks postituseks. Sellel korral räägin köögi disainimise esimestest vajalikest sammudest.
Mõned arendajad pakuvad korterit koos köögimööbli ja -tehnikaga. Kuna köögid on küllaltki kallid ja kui köögimööbel on arendaja pakkumises sees, siis arvestatakse köögimööbel ja -tehnika laenu hulka. Selline võimalus on hea, sest nii saab värske koduomanik kohe sisse kolida ja jääb ära köögi valmistamisest tingitud ootamine ja lisakulu. Mõned arendajad pakuvad ilma köögimööbli ja -tehnikata kortereid. Sellised lahendused sobivad just neile, kellel on kindlad eelistused ja nõudmised.
Olin varemgi huvi pärast uurinud erinevaid köögilahendusi, vaadanud valamuid, segisteid ja tutvunud viimistlusmaterjalidega. Ütlen ausalt, et köögi disainimine oli see etapp, mida ma kõige rohkem ootasin. Ma ei soovinud osta valmislahendust, sest soovin isikupärast ja just-minule-lahendust.
Köökide uudistamist alustasin juba eelmisel aastal ehk aasta enne korteri valmimist. Tegelikult oli see kaval samm, sest nii sain üht või teist disaini oma tulevases kodus ette kujutada, lisaks oli aega leida sobiv köögimööbli valmistaja. Esimesena võtsin eesmärgiks uurida erinevaid lahendusi ja käia kööke katsumas-vaatamas.
Lugemist saad jätkata alt poolt
Köökide disainimise protsess võiks enam-vähem välja näha selline:
Kõigepealt tutvusin erinevate köögimööbli pakkujatega ja astusin sisse esimestesse teel asuvatesse salongidesse. Tuleb tunnistada, et neid oli vahva külastada, sest nii sai vaadata erinevaid lahendusi oma silmaga ning kõiki kappe ja uksi avada.
Kliendil ongi enam-vähem neli võimalust:
Minul puudub oskus kööki ise teha, kuid tean, mida soovin. Seetõttu sobib mulle custom made köök.
Mulle on alati meeldinud maalähedane, tume, raske, samas õhuline, avar ja tugev disain. Jah, nõustun, et nende märksõnade abil lõpplahendust on keeruline ette kujutada, aga ma proovin seda ka visualiseerida.
Minu peres on köök alati olnud maja süda. Selle ümber keerleb kogu elu. Nii ma olengi kööki vaimusilmas näinud - sooja ja hubase paigana. Nüüd tuli see tunne viimistlusmaterjalide ja vormiga edasi anda. Näiteks mõjub betoon sooja kivina, samas mõjuvad kivipinnad külmadena. Tõenäoliselt ei ole ma ainuke, kes sooja pinnana puitu näeb, järelikult peaks köögis ka puitu olema. Selleks, et mõlemad materjalid kokku viia, kasutaksin kappide ja sahtlite viimistluses tumedat halli värvi.
Kui olin oma soovid piltide abil kaardistanud, siis selgus, et mulle meeldivad industriaalsed ja elegantsed, ent soojad köögid. Selle teadmisega alustasin oma tulevikuköögi 3D mudeli koostamist, sest oskan kasutada niisuguseid programme. Kui sellised programmid tuttavad ei ole, siis saab väga hästi oma mõtted paberile käsitsi visandada. Kõige parem viis selleks on lõika-ja-kleebi lahendus. Kui leiad mõne huvitava pildi mõnest köögist, kraanikausist või viimistlusmaterjalist, siis lõika see välja, kleebi paberile ja kirjuta juurde, miks see sulle meeldib. Nii koguneb mõtetest ja ideedest kaust, mida on hea köögidisaineri juurde minnes kaasa haarata.
Järgmises postituses tutvustan, milliseks kujunes köögi esialgne lahendus ning kuidas toimus salongi valimine.