Üks asi on valida endale sobiv energiasäästlik eluase, teine asi aga selle eluaseme kogu potentsiaal ära kasutada. On palju mooduseid, kuidas kodus energiat kokku hoida, ilma et peaks millestki olulisest loobuma.
Kas teate, kui palju lähevad Teile aastas maksma pikaks ajaks ooterežiimile jäetud seadmed? Või kui palju efektiivsemalt töötavad külmkapid ja sügavkülmikud, kui puhastate nende jahutuselemente vähemalt kord aastas tolmuimeja abil? Viise, kuidas kodus energiat säästa, on lõputult, aga esimene ja kõige olulisem samm on alati õige projekti valimine!
Esimene ja peamine samm on valida endale energiasäästlik eluase. Projekti kavandamisel ja selle hilisemal elluviimisel on küsimus alati selles, kuidas saavutada mõistlik energiasääst, mis on proportsionaalne tehtud kulutustega.
Kõigis Euroopa riikides on loodud või loomisel ehitiste energiasäästlikkuse kaartide süsteem, mille väljund on nn energiamärgised. Me kõik tunneme energiamärgiseid elektrilistelt kodumasinatelt, näiteks külmikutelt, pesu- ja nõudepesumasinatelt. Energiamärgised annavad selge ja ülevaatliku pildi hoone energiasäästlikkusest absoluutarvudes, mille alusel on lihtne välja arvutada aastane energiasääst. Samuti annab märgis selge graafilise ülevaate sellest, kus paikneb mingi lahendus riigis nõutavate minimaalsete väärtuste suhtes.
Hoone energiasäästlikkuse hindamisel arvestatakse paljusid tegureid, näiteks kütmisviisi ja tarbevee soojendamise meetodit. Igas riigis kehtivad hoonete energiasäästlikkuse hindamisel oma normid. Need ei põhine mitte ainult erinevatel kliimatingimustel, vaid ka piirkonnas kehtivatel majanduslikel ja tehnilistel standarditel.