Tagasi
  • Soovitused
  • 30.12.2021
  • AS YIT Eesti
  • 543 vaatamist

Kuidas kodus vähese vaevaga energiat säästa?

Üks asi on valida endale sobiv energiasäästlik eluase, teine asi aga selle eluaseme kogu potentsiaal ära kasutada. On palju mooduseid, kuidas kodus energiat kokku hoida, ilma et peaks millestki olulisest loobuma.

Kas teate, kui palju lähevad Teile aastas maksma pikaks ajaks ooterežiimile jäetud seadmed? Või kui palju efektiivsemalt töötavad külmkapid ja sügavkülmikud, kui puhastate nende jahutuselemente vähemalt kord aastas tolmuimeja abil? Viise, kuidas kodus energiat säästa, on lõputult, aga esimene ja kõige olulisem samm on alati õige projekti valimine!

  • Ärge avage külmkapi ust asjatult. Ukse avamisel liigub külmikusse soe õhk, mis tuleb hiljem maha jahutada. Samuti tõuseb külmkapi sees õhuniiskus, see aga tekitab jääd, mis omakorda suurendab energiatarbimist. Veel üks soovimatu tagajärg on toiduainete riknemine ja bakterite paljunemine.
  • Kasutage köögis spetsiaalseid soojendusseadmeid (kiirkeedukannud, kohvimasinad, röstrid). See säästab aega ja energiat. 
  • Toiduainete keetmisel kasutage võimalikult vähe vett. Näiteks köögiviljade või kartulite keetmiseks piisab 1/8 liitrist veest. Pikemaajaliseks keetmiseks kasutage survekeetlit, mis säästab kuni 40% elektrit ja 30% aega.
  • Vähemalt kord aastas puhastage külmiku jahutuselement tolmuimeja abil põhjalikult (kuid ettevaatlikult) tolmust – tolm takistab jahutusprotsessi ja suurendab nii energiatarbimist.
  • Ärge pange külmkappi katmata vedelaid toiduaineid (supp, joogid, vesi jääkuubikute valmistamiseks), sest ka külmad vedelikud aurustuvad ja tekitavad jääd.
  • Ärge asetage külmkappi ega sügavkülmikut seinale liiga lähedale, kuna õhu ebapiisav juurdevool võib suurendada energiatarbimist isegi kuni 10%.
  • Iga kord, kui avate küpseva toidu kontrollimiseks ahjuukse, langeb ahjus temperatuur 20–40 kraadi võrra. Kui Teie ahjul ei ole klaasust, kasutage köögikella.
  • Kasutage toiduainete keetmiseks sobivaid nõusid – lameda põhjaga pott säästab kuni 30% energiat.

Energiasääst ja sobiva projekti valimine

Esimene ja peamine samm on valida endale energiasäästlik eluase. Projekti kavandamisel ja selle hilisemal elluviimisel on küsimus alati selles, kuidas saavutada mõistlik energiasääst, mis on proportsionaalne tehtud kulutustega.

Energiamärgised

Kõigis Euroopa riikides on loodud või loomisel ehitiste energiasäästlikkuse kaartide süsteem, mille väljund on nn energiamärgised. Me kõik tunneme energiamärgiseid elektrilistelt kodumasinatelt, näiteks külmikutelt, pesu- ja nõudepesumasinatelt. Energiamärgised annavad selge ja ülevaatliku pildi hoone energiasäästlikkusest absoluutarvudes, mille alusel on lihtne välja arvutada aastane energiasääst. Samuti annab märgis selge graafilise ülevaate sellest, kus paikneb mingi lahendus riigis nõutavate minimaalsete väärtuste suhtes.

Standardid

Hoone energiasäästlikkuse hindamisel arvestatakse paljusid tegureid, näiteks kütmisviisi ja tarbevee soojendamise meetodit. Igas riigis kehtivad hoonete energiasäästlikkuse hindamisel oma normid. Need ei põhine mitte ainult erinevatel kliimatingimustel, vaid ka piirkonnas kehtivatel majanduslikel ja tehnilistel standarditel.