Iga-aastasel Soomes toimuval Elamumessil tutvustatakse tulevasi trende nii kodusisustuses, aedade lahendustes, ruumiplaneeringute, ehitusmaterjalide ja mööbli näol. Messi omanäoline kontseptsioon näeb ette uuele maa-alale linnaku ehitamist, mis messi lõppedes elanikega täitub. 2018. aasta mess on selleks korraks läbi ja välja tulnud mitmete omanäoliste kujundusvõtetega.
Esmalt märgin ära, et stiile ja suundi on mitmeid ning üht või teist valida on keeruline. Lihtsaim viis valiku tegemiseks on keskkond ja interjöör omavahel mängima panna, kuid ära ei tohi unustada ka isiklikku maitset!
|
Tõsi, kujundusvõtteid võib omavahel kombineerida ning ükski lahendus ei peagi olema stiilipuhas. Niisiis leia omale meelepärane väljund ja kombineeri julgesti!
Olgu rõhutatud, et sisustuselemendile (tool, diivan, laud, kapp või muu) annab ilme selle viimistlus (loe: värv ja materjal). Seda märkust meeles pidades, on julgemad inimesed klassikaliseid heledaid pindu kaunistanud kontrasti pakkuvate mustade, tumehallide, sügavsiniste, smaragdroheliste ja ka mahlakate punaste detailidega. |
Taas näeme seintel ilutsemas mustreid – olgu need kontrastsed tapeedid või mustrisse värvitud laotused. Kümne aasta tagused toon-toonis kattega tapeedid on end ammendanud.
Pelgalt ilusasti disainist jääb väheks: olulised on materjalide omadused, mis lubavad meil kiire elutempo juures kodu koristamisele minimaalselt aega kulutada. Olgu selleks ülitugeva pinnaviimistlusega materjalid ja tasapinnad või säbrulised seinatoonid ja mustuse eest kaitsevärvust pakkuvad tumedamad põrandad.
Öeldakse, et kohvikuid, restorane, hotelle ja muid avalikke ruume hinnatakse nende tualettruumide järgi. Ju ole sellest mõttest ainet saadud, sest vannitubadesse on hakatud paigaldama keraamilisi plaate, mida kaunistavad ornamendid või kombineeritud plaadilaotused.
Selleks, et kodu elama panna, on ka kõige taimekartlikumad inimesed neid (või vähemalt taimemotiividega mustreid) sisekujundusse pikkinud. Nii kaunistatakse klassikalises mustvalge kombinatsioonis lahendatud tube elavdatakse roheliste aktsentide ja naturaalsete puidust detailide abil.
Valgustus ja valgus on ikka omal kohal! Isikupära otsivad inimesed hoolitsevad selle eest, et ka lakke vaadates silm puhkaks. Valgustid on need, mille valikul tuleb lähtuda vastava ruumi funktsioonist (kontorina kasutatav tuba, magamistuba, lastetuba, mängutuba, köök, puhkeruum, elutuba jne). Lühtreid ja valgusteid on seinast seina –ütleme nii, et moes on see, kui omavahel harmoneerub seesama valgusti ja teda ümbritsev ruum! |
Ajatuna paistvad naturaalset oranžikas-pruuni tooni pehme mööbli katted on taas inimeste südames. Heledate või just vastupidi, tumedate toonide taustal mõjub see julge ja isikupärasena. Võibolla alguses ehmatav nii-ajast-ja-arust-toon koos modernse disainiga võib mõjuda hoopis puhta ja omanäolisena. Pruunid diivanid, tumbad, järid, tugitoolid, voodipeatsid lisavad kodule naturaalsust. NB! Seejuures ärme unusta, et rõhk on sõnapaaril ajatu disain – see tähendab, et üleliia puhvis ja massiivne mööbel tasuks jätta õiget aega ja kohta ootama. |
Jällegi peame meeles, et valge minimalism ja futuristlikult siledad pinnad on vähemalt mõneks ajaks moest eemale tõrjutud. Selle asemel näeme, et naturaalsed materjalid ja sügavad värvikombinatsioonid on tõusuteel: tume puit, looduslähedased rohekad, savikarva sinised. Futuristliku trendi asemel moodi tulnud puidu- ja kivipinnad on katsudes pehmed, soojad ja mahedad. Uuenduslikud mööblivalmistajad pakuvad ka täiesti omanäoliseid ja kaasaegseid materjale: põnevalt töödeldud roostevaba teras, tsementpinnad (millegipärast nimetatakse neid betoonpindadeks), pressitud kivimid ja palju muud.
Usun, et nõustute, kui pakun, et asju on meil kõigil ülearu palju. Sellest on inspiratsiooni saanud ka mööblidisainerid ja sisearhitektid, kes kasutavad pigem kompaktseid, minimalistlikus võtmes selgeid struktuure. Puhtad vormid kõnetavad, sest jätavad ruumi ka avarusele ja tühjusele. |