Kinnisvaraeksperdid Tõnu Toompark ja Peep Sooman arutlevad, kas investeerida pigem uude või vanasse korterisse.
Peep Sooman: kõigepealt tuleb hinnata kui pikk on investeerimisliin. Mida lühem ta on, seda mõistlikum on soetada endale järelturu- ehk kasutatud korter, anda mõneks ajaks üürile ja siis uuesti maha müüa. Ja teisalt, mida pikem investeerimisliin on, siis seda mõistlikum on osta uus asi, sest vanad majad lagunevad rohkem. Nende kõrvalkulud juba väiksemaks ei jää.
Siin sobib hästi võrdluseks auto ostmise näide. Üldiselt kui kellelgi vähegi raha on, siis ostab ta endale kas salongist uhiuue auto või vähekasutatud auto, millele kehtib veel garantii. Korteritega on tegelikult sama moodi.
Tõnu Toompark: Vanemate korterite hinnaklass võimaldab sisenemist rohkematele potentsiaalsetele investoritele. Vanemate korterite üüritootlikkus on ka kõrgem, aga miks see nii on? Põhjus on ju lihtne - kõrgem tootlus tähendab kõrgemat riski.
Vanemate korterite riskid on suuremad, sest selle vara omamise kulud on suuremad. Ent need kulud ei pruugi olla suuremad lühikeses perspektiivis. Kui ma võrdlen vana maja täna ja aasta pärast, siis tõenäoliselt märkimisväärset vahet sisse ei tule, sest amortisatsioon on aeglane. Ent siiski on jooksvad korrashoiu ja remondikulud vanemate hoonete puhul suuremad.
Kui on plaan osta korter viieks aastaks ja see välja üürida, siis on tõesti tendents pigem järelturu korterite suunas. See lihtsalt annab suurema tootlikkuse. Samas on vanema korteri üürimine suunatud pigem vähem maksvale üürnikule ning see omakorda tõstab makseriski.
Tõnu Toompark: Uus korter oma väiksemate riskidega ja temaga on vähem tegelemist.
Mulle tundub, et paljud väikeinvestorid on hakanud mõistma, et kinnisvara väärtuse juures on väga oluline ühistu juhtimine. Ja ühistujuhtimise kvaliteet on üldiselt üsna kehv. Uute korterite puhul see lihtsalt ei paista nii väga välja, sest probleemid hoonega on veel kaugel tulevikus. Teisest küljest on ka paljud tegevused, näiteks näitude kogumine ära automatiseeritud, muutes uue korteri haldamise oluliselt mugavamaks.
Peep Sooman: Võib-olla vanema põlvkonna jaoks omavad paneelmaja kooperatiivkorterid nostalgilist väärtust ja lepitakse asjoaluga, et tegu pole kõige uuema ja ilusama koduga. Nooremad seevastu hindavad naabrite sotsiaalselt ühtlasemat läbilõiget, steriilsemat keskkonda ja väiksemaid kõrvalkulusid.
Peep Sooman: Lõppude lõpuks ei ole oluline ainult tootlus vaid see kas vara, mille sa soetad on ka müüdav. Uus vara seda kahtlemata on.
Lasnamäel on nõudlus peamiselt väikeste 1-2 toaliste korterite vastu.
Hea investeering on 1-toaline rõduga korter. Korterisse paistab lõuna- ja õhtupäike, vaade on vanalinna poole. Magamiskoht on seinaga eraldatud köök-elutoast.
Lasnamäe uusarendustes on üüritootlus 6-7%.
Vaata suurepärast investeerimiseks sobivat korterit projekti lehelt klikates siia >
Kalamajas on samuti suur vajadus nii väikeste kui ka suuremate üürikorterite järele. Kalamaja on väga populaarne piirkond nii kohalike kui ka soomlaste hulgas.
Nende korterite üüritootlus on ligikaudu 5%.
Vaata suurepärast investeerimiseks sobivat korterit projekti lehelt klikates siia >
Artikli autor Hando Sinisalu.